ÜRETİM TESİSİMİZ 

 

 

Kaşka Tarım, Tosya Organize Sanayi Bölgesinde 9000 metrekare arsa üzerine kurulmuş 1500 metrekare kapalı alanda faaliyet göstermektedir. 2020 yılında inşaatına başlanıp 2021 Mart ayında devreye aldığımız fabrikamız temizleme, yıkama, pişirme, kurutma, kırma/öğütme, tasnifleme, renk ayırıcı ve paketleme ünitelerinden oluşan modern makine parkıyla Türkiye’nin ilk siyez ürünleri işleme fabrikasıdır.

Fabrikamızda bulunan tüm ekipman kavuzlu ve yumuşak yapısı nedeniyle işlemesi ve üretimi zor bir buğday olan siyez buğdayına uygun olarak tasarlanmış uzun bir Arge dönemi sonunda devreye alınmıştır. Tesisimizde siyez buğdayı ile birlikte Karakılçık, Kavılca, Sümter gibi farklı atalık buğdaylar da işlenmektedir.

Tesisimizde ilk etapta siyez bulguru, siyez unu, siyez makarnası siyez eriştesi ve siyez tarhanası üretimine başlanmıştır. Gelişen teknoloji, artan talep ve ihtiyaç doğrultusunda bina ve ekipman yatırımlarımız artarak devam edecektir.

Tesisimizde normal mesai saatleri içerisinde günlük 5 ton bulgur, 5 ton un ve 1 ton makarna/erişte üretilebilmektedir.

Siyez Ürünleri

Siyez buğdayı kavuzlu yapısı ve yumuşak buğday olması nedeniyle özel bir işlem gerektirmektedir.

Bulgur hattında; önce siyez buğdayının ön temizliği yapılmakta, yıkanmakta, cebri ateşte pişirilmekte, kurutma ünitesinde kurutulmakta, tavlanmakta, elenmekte ve taş değirmenlerde kırılmaktadır. Boyutlarına göre sınıflandırıldıktan sonra renk ayırıcı ile yabancı maddeler temizlenmekte ve paketlenmektedir. Dünyada siyez bulguru üretmek için kurulan kombine tek tesistir. 

Un hattında; siyez buğdayı ön temizleme ünitesinde içinde ki yabancı maddelerden ayrıştırılmakta, yıkanmakta, bir gün boyunca tavlanması beklenmektedir. Kavuzu soyulduktan ve yeniden temizlendikten sonra taş değirmenlerde öğütülerek elenmekte ve depolanmaktadır. Un üretimimiz haftalık periyotlarla yapıldığı için her zaman taze olarak tüketicilerimize sunulmaktadır.

Makarna hattında; kendi ürettiğimiz un ve irmik ile hijyenik ortamda, firmamıza özel formüllerle makarna ve erişte üretilmektedir. Ayrıca glütensiz ürünlerden çölyak hastaları için glütensiz makarna üretimi yapılmaktadır.

Tarhana hattında; siyez unu ve bölgede yetişen doğal bitkilerin karışımıyla Anadolu’nun geleneksel çorbası olan tarhana imal edilmektedir.

Mamul ürünlerimizin tamamında kullanılan süt, yumurta ve mevsim bitkilerinin organik şartlarda üretilmesine dikkat edilmektedir.

Ürünlerimizin pestisit ve organik analizleri yetkili laboratuvarlarda yaptırılmaktadır.

Tüm hammadde tedarikini Kastamonu’dan yaptığımız için ürünlerimizde coğrafi işaret kullanma hakkımız bulunmaktadır ve gerekli sertifikalar Kastamonu Ticaret Odası’ndan alınmıştır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR